Kemal ARSLAN

Kemal ARSLAN

Ressam

2 Ekim 1927’de Karaman’da dünyaya gelen Kemal Arslan, babasının asker oluşu nedeniyle öğrenim yıllarını Hadım, Çanakkale, İstanbul, Vize, Samsun, Siirt, Konya gibi şehirlerde geçirdikten sonra, Ankara’da Kara Harp Okulu, Fen Tatbikat Okulu, İstanbul İstihkam okulunda öğrenim gördü.

21 yaşında başladığı kıta hizmetinden, Mayıs 1958’de mecburi hizmetini doldurduğu gün istifa ederek ayrıldı.

Serbest yaşamının ilk çeyreği olarak adlandırdığı istifa sonrası dönemde farklı işlerle uğraştı. Bunlardan bazıları Teknik Üniversite’de küçük taahhüt hizmetleri, bir şirketin reorganizasyon çalışmaları, demir ve alüminyum konstrüksiyon çalışmaları . Bu çalışmaların ardından 1980 yılında beş arkadaşı ile Boğaziçi Seramik A.Ş’yi kurdu. 1997 senesinde yaşadığı felce kadar, sanatçının kendi tabiri ile, seramikle bütünleşerek, dolu dolu, anlamlı ve zevkli şekilde yaşamını devam ettirdi.

1997 yılında geçirdiği hastalıktan sonra, kendisini en büyük tutkularından olan kitap okumaya, ortaokul müzik öğretmeni Naciye Yaprak sayesinde tanıştığı klasik müziğe ve ilkokul yıllarında başlayan, içerisinde gittikçe büyüyen bir heves ve tutku ile devam ettirdiği resim sanatına yöneldi. Kemal Arslan, bu sanatla tanışmasını sağlayan Prof.Dr. Rikkat Kunt ve Prof. Dr. Süheyl Ünver’e teşekkürlerini ve minnetlerini her fırsatta dile getirir.

Halen İstanbul’da yaşayan ve fiili olarak resim yapmaya devam eden Kemal Arslan, dünya görüşü, doğaya olan sevgi ve saygısı ile, başta iki çocuğu, üç torunu ve bir torun çocuğu olmak üzere, etrafındaki tüm insanlara örnek olmaya, örnek olurken de mutluluk ve ilham dağıtmaya devam ediyor.